Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler

Vajinismus hakkında bilinmeyenler

Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler

Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler

Antalya Cinsel Terapi sitesi olarak “Vajinismus hakkında bilinmeyenler” başlıklı bir yazı kaleme aldık. Antalya ‘da Uzman  Psikolog olarak hizmet veren ALİ BIÇAK, Antalya’da cinsel terapist arayanlar, cinsellikle ilgili yanlış bildiklerimizi fark etmek isteyenler için yazdı.

Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Cinsel sağlık söz konusu olduğunda, özellikle vajinismus hakkında bilinmeyenler sağlıklı cinsel yaşam için bir engel olabilir. Vajinismus her cinsel birleşmede yaşadığınız ağrıların sebebi olabilir. Evliliklerde cinsel isteksizliğin en yaygın sebebidir. Ağrılı cinsel ilişki her yaştan kadının başına gelebilir. Geçmişte düzenli ve sağlıklı cinsel yaşamınız olsa da.

Eğer cinsel birleşmede herhangi bir rahatsızlık yaşıyor, keyif ve tatmin yakalayamıyorsanız süregiden probleminizi Antalya’da cinsel terapistle değerlendirip adını koyabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir cinselliğin yollarını keşfedebilirsiniz.

Vajinismus sorunu yaşayan kadının bedeni ve zihni cinsel birleşme ya da cinsel bölgelere herhangi bir dokunuşa karşı koşullu bir tepki geliştirmiştir. İstemsiz ve otomatik tepkiler üretir.

Vajinismus Belirtileri

Beden birleşme ya da vajen bölgesine dokunuş karşısında ağrı duyusu geliştirir. Bu ağrı duyumu anında kasların gerilerek bedenin ve vajenin otomatik olarak kapanmasını sağlar. Tıpkı gözümüze herhangi bir şey yaklaştığında göz kapaklarımızın aniden kapandığı gibi. Bu, kadının düşünerek yaptığı bir şey değildir.; kendiliğinden, istemeden oluşan tepkiler bütünüdür.

Vajinismus Tedavisinde Hangi Terapi Modeli Etkilidir?

Antalya’da uzman psikolog, Antalya’da cinsel terapist desteği ile aşk kaslarınızı istemli olarak kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel terapi seansları ile alacağınız psiko-eğitim ve cinsel eğitim sayesinde, bilişsel çarpıtmalarınızı farkedip değiştirebilirsiniz. Cinsel mitler, doğru bildiğimiz yanlışlar, cinsel uyumsuzluk yaratır. Aklımızdan geçen düşünceler, duyguları belirleyip davranışı oluşturduğundan, bu döngüyü kırmak için bilişsel davranışçı terapi tekniği yararlı olur. Leslie Greenberg tarafından geliştirilmiş Duygu Odaklı Terapi modeli ise duygusal çatışmaların çözümünde etkili sonuç üretir. Özellikle vajinismus hakkında bilinmeyenler, korku ve tiksinti gibi duygular bu terapi modeli ile yatıştırılabilir.

Vajinismus tedavisi için bütüncül terapi modeli etkilidir. Hem duygulara hem davranışlara hem de düşüncelere erişim sağlamak için bütüncül yaklaşım gerekir. Bilişsel davranışçı terapi, duygu odaklı terapi, transaksiyonel analiz, gerektiğinde süresi sınırlı dinamik terapi birlikte kullanılabilir. EMDR terapisi ve hipnoterapi cinsel travmaların çözümünde en etkili terapi teknikleridir.

Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

©2019 Antalya Klinik Psikolog, Antalya Cinselterapist, Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır.

Antalya Cinsel Terapi içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder. 

Antalya Vajinismus Nedir?

Antalya Vajinismus Nedir ?

Antalya Vajinismus Nedir? Antalya cinsel terapi sitesi olarak, “Antalya Vajinismus Nedir?” sorusunun …

Antalya Cinsel Terapi Nedir

Antalya Cinsel Terapi Nedir ?

Antalya Cinsel Terapi Nedir ? Sizler için hazırladığımız bu videoda, cinsel terapiyle …

Antalya Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma Tedavisi

Antalya Erken Boşalma Tedavisi Antalya erken boşalma tedavisi yazımızı, erken boşalma, …

antalya erken boşalmadan kurtulmak

Antalya Erken Boşalmadan Kurtulmak

Antalya Erken Boşalmadan Kurtulmak Antalya Cinsel Terapi sitesinde cinsel işlev bozukluklarına …

erken boşalma sebepleri

Erken Boşalma Sebepleri

Erken Boşalma Sebepleri Antalya Cinsel Terapi sayfamızda, cinsel uyumsuzluklarla ilgili bilgilendirici …

erken boşalma nedir

Erken Boşalma Nedir ?

Erken Boşalma Nedir ? Erken Boşalma Nedir ? başlıklı yazımızda erkeklerin karşılaştığı, …